KOZAN HABER SİTESİNE VE KUYTUCAK KÖYÜNE HOŞ GELDİNİZ -

12 Belediye Başkanı gördü

12 Belediye Başkanı gördü

  • 21.05.2014
  • 1.236 kez okundu

12 Belediye Başkanı gördü

34 yıllık Gazeteci 12 
Belediye Başkanı Gördü

Gazetemize özel açıklamalarda bulunan 34 yıllık gazeteci Yaşar Korkusuz “En kısa Belediye Başkanlığı görevini 27 gün Mehmet Dağlı yaparken, En uzun ise üç dönem Basri Demirci yaptı.


1947 doğumlu gazeteci Yaşar Korkusuz 12 tane belediye başkanı gördüğünü söyledi.
Gazetemize özel açıklamalarda bulunan 34 yıllık gazeteci Korkusuz en kısa Belediye Başkanlığı görevini 27 gün ile Mehmet Dağlı yaparken, En uzun ise üç dönem Basri Demirci yaptı.
Muhabir: O dönemlerde Kozan’da nasıl bir seçim sistemi vardı?


Korkusuz: Ben 1954 yılından bu yıla kadar biliyorum.O dönemde iki dereceli seçim ile belediye başkanı olunuyordu. Halk belediye meclisi üyelerini seçiyor, mecliste kendi aralarından belediye başkanını seçiyordu. O dönemde meclis üyeleri kendi aralarından Kozan’ın sevilen sayılan hatırı olanı belediye başkanı seçiyordu.

Muhabir O dönemde kimler belediye başkanlığı yaptı?
Korkusuz: Benim bildiğim kadarı ile İlk olarak Dede Akçalı, Mesut Çamurdan, Hasan Boduk, Burhan Sehlikoğlu ve Mehmet Dağlı 1960 ihtilalına kadar belediye başkalığı yaptılar.
1960 ihtilalinden sonra tek dereceli seçim kanunu geldi. 1963 belediye seçimlerinde Adalet Partisi’nden Basri Demirci, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Peşken Tamdoğan başkan adaylarıydı.Basri Demirci o dönemde üç yüz oy fark ile seçimi kazandı. Basri Demirci üç dönem üst üste belediye başkanı seçildi. 1970 muhtırasında belediye başkanlığına kaymakam görevlendirilmiş olabilir orasını tam hatırlamıyorum.
Muhabir :1977 seçimleri ve sonrasında nasıl oldu?


Korkusuz:1977 seçimlerinde CHP’den Mustafa Azgın Basri Demirci’den 7 veya 17 oy fark ile seçimi kazandı.
Muhabir 1980 ihtilali sonrasında nasıl bir seçim oldu?


Korkusuz:1980 ihtilal inde belediye başkanları görevlerinden el çektirilerek Kozan’da Mustafa Azgın’ın yerine o dönemin kaymakamı Erdoğan Gürbüz belediye başkanlığı görevine getirilirken Kuddusi Çalatlı Askleri yönetim tarafından Hacıbeyli Belediye Başkanı olarak getirildi. Kısa süre sonra Çalatlı Hacıbeyli Belediyesi’nden alınarak Kozan Belediye Başkanlığına getirildi. 1984 yılına kadar Kuddusi Çalatlı Belediye Başkanlığı yaptı. 1984 yılında yapılan seçimlerde Anavatan Partisi’nden Ersan Arıkan belediye başkanı seçildi. 5 yıl bu görevi yapan Arıkan’ın ardından 1989 yılında CHP’den Mustafa Azgın tekrar belediye başkanı seçildi.


1994 yılında MHP’den Mehmet Açıkgöz belediye başkanı seçilerek iki dönem yaptı. 2004 yılına kadar Açıkgöz’ün yaptığı belediye başkanlığına 2004 yılında AK Parti’den Kazım Özgan seçildi. İki dönemde Kazım Özgan’ın belediye başkanlığı yaptığı Kozan’da 2014 yılında MHP’den eski Anavatan Partisi Adana Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Koruma Müdürlüğü görevinde de bulunan Musa Öztürk seçimleri kazanarak belediye başkanlığı görevine geldi. 
Muhabir : En uzun ve en kısa Belediye başkanlığı görevini kimler yaptı?
Korkusuz:Mehmet Dağlı 1960 ihtilal inde 27 gün belediye başkanlığı görevi yaparak en az görev yapan belediye başkanı oldu. En uzun yapan ise 1963 yılından 1977 yılına kadar görev yapan Basri Demirci oldu.
Muhabir: Sonuç olarak neler söylemek istersiniz?


Korkusuz: Bu zamana kadar mutlaka her dönemde her belediye başkanı Kozan için bir şeyler yapmıştır. Belediye başkanlığı yapan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Muhabir : Musa Öztürk için ne diyorsunuz?


Korkusuz: Musa Öztürk büyük vaatler ile geldi. Bir vatandaş olarak bu verdiği vaatlerin bir an evvel yerine getirilmesi gerekiyor. Ayrıca kendisinin de bildiği gibi 2 Haziran kurtuluş bayramları 1965 yıllarında Kurtuluş bayramlarının nasıl olduğunu kendiside çok iyi bilir. Vatandaşlar o dönemdeki kutlamaları istiyor.
Muhabir: Sen bu kadar geriye dönük Belediye başkanlarını nasıl biliyorsun?


Korkusuz:Ben 1947 doğumluyum fakat nüfusta 1950 yazıyor.1956 yılında ilkokula gittim.Hem okuyor he de ciklet simit ve kol altında gazete satıyordum.Halkın içinde olduğum için Belediye başkanlarımızı biliyorum.dedi.

Etiketler: / / / / /

Kozan(Sis)da FETÖ/PDY Kapsamında 6 Memur Görevinden İhraç Edildi
675 sayılı KHK ile 9630 kamu personeli / memur ihraç edildi.
Otomobil  Koyun Sürüsüne çarptı 10 Koyun Telef Oldu
Kozan Adana karayolu Tırmıl mevkisinde meydana gelen kazada otomobil koyun sürüsünün içine daldı 10 koyun telef oldu.
Kozan(Sis) Belediye sporun Yeni Hocası Belli Oldu
Kozan Belediye spor’da teknik direktör Mersud Demirovic in istifası ile boşalan teknik direktörlük görevine Yavuz İncedal getirildi.
Başkan Sağmen’den bilgilendirme toplantısı
Kozan Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanlığı üyeleriyle ve basın mensuplarıyla bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Salim Gültekin; “Her şeyden önce güven inşa ediyoruz”
Adana’da ve Kozan’da inşaat sektöründe önemli yatırımlara imza atan, kalitesi ve özgüven ile hemşerilerinin güvenini kazanan Özgül Gayrimenkul Kozan’a önemli...
Hekimoğlu Eczanesi Açıldı
Kozan merkezde eczane sayısına bir yenisi daha eklendi.
Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 93. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen törenlerle kutlandı.
Gelin Arabası İle Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü 3 Yaralı
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında gelin arabası ile otomobil çarpıştı.Kazada 1 kişi öldü 3 kişi yaralandı.
Kozan(Sis) Belediyesi araç filosuna iki yeni çöp toplama kamyonu ekledi
Büyükşehir Yasası kapsamında 15 merkez mahallenin yanı sıra 88 kırsal mahalleye de hizmet götüren Kozan Belediyesi’nin çöp toplama kamyonları hizmet...
Kozan(Sis)’da kamyonet bisiklet sürücüsüne çarptı: 1 Ölü
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatının kaybetti.
Orman Yangını Kontrol altına alındı
Kozan'da dün akşam başlayan orman yangını söndürme çalışmaları aralıksız havadan ve karadan devam ederken yangının sabah saatlerinde kontrol altına...
Kozan(Sis)’da  Orman Yangını
Kozan ‘da gece çıkan orman yangını rüzgarın etkisi ile büyüyor.Yangın nedeniyle 3 köy korku içersinde bekleyişleri devam ediyor.
Kozan(Sis)’da Trafik Kazası: 2 Ölü, 3 Yaralı
Kozan'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü.2’si ağır üç kişi de yaralandı.
Öğrenci servisi ile Cezaevi minibüsü kaza yaptı: 5 yaralı
Kozan’da öğrenci servisi ile cezaevine ait minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında öğrenci servisinde bulunan beş öğrenci yaralandı.
Kozan(Sis)’da Traktör takla attı: 1 yaralı
Kozan’a bağlı Çandık mahallesinde traktör takla attı traktör sürücüsü yaralandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bal - Koz Web Tasarım