KOZAN HABER SİTESİNE VE KUYTUCAK KÖYÜNE HOŞ GELDİNİZ -

MHP’den Adana’ya İstiklal Madalyası teklifi

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı, milli mücadeleye ilham kaynağı olan ve ilk milli mücadele zaferinin kazanıldığı Adana’ya ‘İstiklal Madalyası’ verilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

MHP’den Adana’ya İstiklal Madalyası teklifi

  • 14.04.2016
  • 606 kez okundu

MHP’den Adana’ya İstiklal Madalyası teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Muharrem Varlı, milli mücadeleye ilham kaynağı olan ve ilk milli mücadele zaferinin kazanıldığı Adana’ya “İstiklal Madalyası” verilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.

MHP’Lİ VARLI HAZIRLADI

MHP’li Varlı tarafından hazırlanan kanun teklifinin gerekçesinde; “Adana Milli Mücadelenin başladığı kenttir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te kurtuluş hissini uyandıran ilk memleket olması nedeniyle de Milli Mücadelede Adana özel bir yere sahiptir.” denildi.

ADANA’NIN İSTANBUL’A TEPKİSİ

Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı görevini 31 Ekim 1918’de Alman Liman von Sanders’ten devralan Mustafa Kemal’in Adana’da bulunduğu sırada durum değerlendirmesi yaptığı ve “Müttefikler için savaş bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istikbalimizin savaşı ancak şimdi başlıyor” şeklindeki sözüne yer verilen kanun teklifinde, “İstanbul Hükümetinin 23 Kasım 1918 tarihinde ‘Adana ve yöresinin düşmana bırakılmasını istediği’, duyarlı Adana halkının ise buna tepki gösterdiği anlatıldı.

MİLLİ MÜCADELENİN İLK EMRİ ADANA’DAN

Teklifte “İşgal kuvvetlerinin İskenderun’a asker çıkarması üzerine Mustafa Kemal, zamanın hükümet ve başbakanına düşmana karşı ateş açılacağını telgrafla bildirmiştir. Adana’dan verilen bu emir, Türk Milli Mücadelesinin ilk emridir” bilgisine yer verildi.

MİLLİ MÜCADELENİN İLK ZAFERİ

Yine aynı kanun teklifinde önemli bir tespit de “Adana halkı tarafından yapılan direnişin ilk ve önemli sonuçlarından biri, 27 Mayıs 1920’de Fransız Orduları Komutanı Menil’in esir alınmasıdır. ‘Karboğazı olayı’ olarak bilinen bu sonuç, Kuvayı Milliye’nin ilk zaferidir” oldu.

KADIN, ÇOCUK DEMEDEN KATLETTİLER

Kanun teklifi şu ifadelerle devam etti:

“On binlerce Ermeni’nin katıldığı bu işgal sürecinde Adana’da binlerce masum Türk; kadın, çocuk, ihtiyar ayrımı gözetilmeden soykırımı andıran şekillerde katledilmiştir. Mücadele sonucunda, 1920 sonlarında Fransızları ağır yenilgiye uğratmayı başarmışlardır. Fransa ile TBMM Hükümeti arasında 20 Ekim 1921 tarihli Ankara Antlaşması neticesinde, 5 Ocak 1922’de Fransızlar beraberlerinde getirdikleri Ermenilerle birlikte Çukurova Bölgesini tamamen boşaltmışlardır.”

HEPİMİZİN YÜREKTEN TEKLİFİDİR

MHP Adana Milletvekili Muharrem Varlı’nın teklifi şu ifadelerle bitti: “Gazi Mustafa Kemal’in ‘Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur.’ sözlerine mazhar olan ve İbo Osman, Şeyh Cemil, Süleyman Cerdun gibi kahramanların önderliğinde Gaziantep, Kahramanmaraş gibi Kurtuluş Savaşı’nda destansı mücadeleler gösteren ve sömürgeci işgal kuvvetlerini kovan, millî mücadelemize büyük katkı sağlayan, istiklalimizi kazandıran, 22.4.1925 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde önergelerle talep edilen İstiklal Madalyası’nın Adana’mıza da bu çerçevede verilmesi, aziz şehit ve gazilerimizin torunları olarak hepimizin yürekten teklifidir.”

Etiketler: / / / /

Kozan(Sis)da FETÖ/PDY Kapsamında 6 Memur Görevinden İhraç Edildi
675 sayılı KHK ile 9630 kamu personeli / memur ihraç edildi.
Otomobil  Koyun Sürüsüne çarptı 10 Koyun Telef Oldu
Kozan Adana karayolu Tırmıl mevkisinde meydana gelen kazada otomobil koyun sürüsünün içine daldı 10 koyun telef oldu.
Kozan(Sis) Belediye sporun Yeni Hocası Belli Oldu
Kozan Belediye spor’da teknik direktör Mersud Demirovic in istifası ile boşalan teknik direktörlük görevine Yavuz İncedal getirildi.
Başkan Sağmen’den bilgilendirme toplantısı
Kozan Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanlığı üyeleriyle ve basın mensuplarıyla bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Salim Gültekin; “Her şeyden önce güven inşa ediyoruz”
Adana’da ve Kozan’da inşaat sektöründe önemli yatırımlara imza atan, kalitesi ve özgüven ile hemşerilerinin güvenini kazanan Özgül Gayrimenkul Kozan’a önemli...
Hekimoğlu Eczanesi Açıldı
Kozan merkezde eczane sayısına bir yenisi daha eklendi.
Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 93. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen törenlerle kutlandı.
Gelin Arabası İle Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü 3 Yaralı
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında gelin arabası ile otomobil çarpıştı.Kazada 1 kişi öldü 3 kişi yaralandı.
Kozan(Sis) Belediyesi araç filosuna iki yeni çöp toplama kamyonu ekledi
Büyükşehir Yasası kapsamında 15 merkez mahallenin yanı sıra 88 kırsal mahalleye de hizmet götüren Kozan Belediyesi’nin çöp toplama kamyonları hizmet...
Kozan(Sis)’da kamyonet bisiklet sürücüsüne çarptı: 1 Ölü
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatının kaybetti.
Orman Yangını Kontrol altına alındı
Kozan'da dün akşam başlayan orman yangını söndürme çalışmaları aralıksız havadan ve karadan devam ederken yangının sabah saatlerinde kontrol altına...
Kozan(Sis)’da  Orman Yangını
Kozan ‘da gece çıkan orman yangını rüzgarın etkisi ile büyüyor.Yangın nedeniyle 3 köy korku içersinde bekleyişleri devam ediyor.
Kozan(Sis)’da Trafik Kazası: 2 Ölü, 3 Yaralı
Kozan'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü.2’si ağır üç kişi de yaralandı.
Öğrenci servisi ile Cezaevi minibüsü kaza yaptı: 5 yaralı
Kozan’da öğrenci servisi ile cezaevine ait minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında öğrenci servisinde bulunan beş öğrenci yaralandı.
Kozan(Sis)’da Traktör takla attı: 1 yaralı
Kozan’a bağlı Çandık mahallesinde traktör takla attı traktör sürücüsü yaralandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bal - Koz Web Tasarım