KOZAN HABER SİTESİNE VE KUYTUCAK KÖYÜNE HOŞ GELDİNİZ -

Türkiye’de şirketlerin yüzde 99’u aile şirketi

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB), sanayicilere yönelik ‘Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma’ semineri düzenlendi. Seminerde, Türkiye’deki şirketlerin yüzde 99’unun aile şirketi olduğu belirtildi.

Türkiye’de şirketlerin yüzde 99’u aile şirketi

  • 19.04.2016
  • 514 kez okundu

Türkiye’de şirketlerin yüzde 99’u aile şirketi

AOSB Başkanlığı Seyhan Salonu’ndaki eğitim, AOSB’nin, AYA Yönetim ve Gelişim Merkezi iş birliğiyle düzenlediği Akademi eğitimleri kapsamında gerçekleştirildi. Seminerde, YAD ve Swiss Consulting firmalarının kurucusu, Franchise ve aile şirketleri konusunda 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren, çeşitli üniversitelerde konuk olarak ders veren Dr. Burak Köseoğlu, sanayicilere “Aile Şirketleri ve Kurumsallaşma” başlıklı bir sunum yaptı.
Köseoğlu, katılımcılara, “Aile şirketi nedir? Türkiye’de ve dünyada aile şirketlerinin durumu nedir? Fortune 500’de aile şirketleri, aile şirketinizde kurumsallaşma için hangi basamakları geçmelisiniz? Aile anayasası nasıl yapılmalı, neler içermeli? Kurumsallaşma sırasında profesyonellerin, kurucuların ve hissedarların beklentileri nedir? Süreç ne kadar sürmeli, süreç sonrası neler yapılmalı?” konu başlıkları altında bilgiler aktardı. Sanayicilerin de interaktif katılımının sağlandığı seminerde, katılımcıların aklındaki soru işaretlerine cevap bulunmaya çalışıldı.

“TÜRK EKONOMİSİNİ AİLE ŞİRKETLERİ YÖNETİYOR”

Katılımcılar arasında üç kuşaktan sanayicilerin bulunduğu seminerde konuşan Dr. Burak Köseoğlu, Türkiye’de faaliyet gösteren kamu dışındaki şirketlerin yüzde 99’unu aile şirketlerinin oluşturduğunu söyledi.

Türk ekonomisini aile şirketlerinin yönettiğini ifade eden Köseoğlu, dünyada da durumun pek farklı olmadığını, dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 40’ını aile şirketlerinin oluşturduğunu kaydetti. Köseoğlu, Avrupa’da şirketlerin yüzde 60’ı, Latin Amerika’da yüzde 65 ila 90’ı, Asya’da ise yüzde 95’inin aile şirketi olduğunu belirtti.
Aile şirketinin, ailenin servetini dağıtmamak üzere kurulmuş olan özel bir şirket biçimi olduğunun altını çizen Dr. Burak Köseoğlu, “Aile işletmesi, birden fazla aile üyesinin yatırımın önemli bir kısmına, işletmenin yönetimine veya faaliyetlerine yüksek düzeyde katılımının olduğu işletmedir” dedi.

“AİLE ANAYASASI YAPILMALI”

Fortune 500 şirketlerinin üçte ikisinin, İSO 500’de yer alan şirketlerin de dörtte üçünün aile şirketi olduğunu belirten Köseoğlu, uluslararası araştırmalara göre, aile şirketlerinin kuşaklar arası geçişte başarısız olup dağılmalarının ana nedeninin “kendileri” olduğunu ifade etti. Gelecek kuşağa geçişte planlamanın şart olduğunu vurgulayan Köseoğlu, “Şirketlerin yoluna devam edebilmesi için mutlaka haleflik planlaması ve aile anayasası yapılmalı” diye konuştu.

“KURUMSALLAŞMA İNSANA YATIRIMDIR”

Kurumsallaşmanın ise bir dönüşüm süreci olduğunu aktaran Köseoğlu, şöyle devam etti:
“Kurumsallaşma zahmetli ve uzun bir süreçtir. Başlangıçta aile üyeleri ve kurucuların fedakarlığını gerektirir. Bu dönemde, şirketin ilk yıllarında var olan amatör ruha yeniden ihtiyaç duyulacaktır. Bu süreçte, bir bütünün tüm unsurlarını eksiksiz yerine getirmek gerekir. Kurumsallaşma insana yatırım yapmaktır.”

Etiketler: / / / / /

Kozan(Sis)da FETÖ/PDY Kapsamında 6 Memur Görevinden İhraç Edildi
675 sayılı KHK ile 9630 kamu personeli / memur ihraç edildi.
Otomobil  Koyun Sürüsüne çarptı 10 Koyun Telef Oldu
Kozan Adana karayolu Tırmıl mevkisinde meydana gelen kazada otomobil koyun sürüsünün içine daldı 10 koyun telef oldu.
Kozan(Sis) Belediye sporun Yeni Hocası Belli Oldu
Kozan Belediye spor’da teknik direktör Mersud Demirovic in istifası ile boşalan teknik direktörlük görevine Yavuz İncedal getirildi.
Başkan Sağmen’den bilgilendirme toplantısı
Kozan Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanlığı üyeleriyle ve basın mensuplarıyla bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Salim Gültekin; “Her şeyden önce güven inşa ediyoruz”
Adana’da ve Kozan’da inşaat sektöründe önemli yatırımlara imza atan, kalitesi ve özgüven ile hemşerilerinin güvenini kazanan Özgül Gayrimenkul Kozan’a önemli...
Hekimoğlu Eczanesi Açıldı
Kozan merkezde eczane sayısına bir yenisi daha eklendi.
Cumhuriyetimizin 93. Yıldönümü kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 93. Yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen törenlerle kutlandı.
Gelin Arabası İle Otomobil Çarpıştı: 1 Ölü 3 Yaralı
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında gelin arabası ile otomobil çarpıştı.Kazada 1 kişi öldü 3 kişi yaralandı.
Kozan(Sis) Belediyesi araç filosuna iki yeni çöp toplama kamyonu ekledi
Büyükşehir Yasası kapsamında 15 merkez mahallenin yanı sıra 88 kırsal mahalleye de hizmet götüren Kozan Belediyesi’nin çöp toplama kamyonları hizmet...
Kozan(Sis)’da kamyonet bisiklet sürücüsüne çarptı: 1 Ölü
Kozan’da meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatının kaybetti.
Orman Yangını Kontrol altına alındı
Kozan'da dün akşam başlayan orman yangını söndürme çalışmaları aralıksız havadan ve karadan devam ederken yangının sabah saatlerinde kontrol altına...
Kozan(Sis)’da  Orman Yangını
Kozan ‘da gece çıkan orman yangını rüzgarın etkisi ile büyüyor.Yangın nedeniyle 3 köy korku içersinde bekleyişleri devam ediyor.
Kozan(Sis)’da Trafik Kazası: 2 Ölü, 3 Yaralı
Kozan'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü.2’si ağır üç kişi de yaralandı.
Öğrenci servisi ile Cezaevi minibüsü kaza yaptı: 5 yaralı
Kozan’da öğrenci servisi ile cezaevine ait minibüsün çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında öğrenci servisinde bulunan beş öğrenci yaralandı.
Kozan(Sis)’da Traktör takla attı: 1 yaralı
Kozan’a bağlı Çandık mahallesinde traktör takla attı traktör sürücüsü yaralandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bal - Koz Web Tasarım