KOZAN HABER SİTESİNE VE KUYTUCAK KÖYÜNE HOŞ GELDİNİZ -

Windows’un 32-bit Veya 64-bit Olmasının Önemi Nedir?

32-bit Windows sürümleri halen kullanılıyor. Peki 32-bit ile 64-bit Windows’u ayıran şeyler nelerdir? 32-bit işletim sistemleri; disket okuyucuları, çevirm 2 Eylül 2016

Windows’un 32-bit Veya 64-bit Olmasının Önemi Nedir?

  • 29.09.2016
  • 877 kez okundu

Windows’un 32-bit Veya 64-bit Olmasının Önemi Nedir?

32-bit Windows sürümleri halen kullanılıyor. Peki 32-bit ile 64-bit Windows’u ayıran şeyler nelerdir?

32-bit işletim sistemleri; disket okuyucuları, çevirmeli bağlantı, tüplü monitörler gibi geçmişin parçası. Ancak 64-bit işletim sisteminin neredeyse zorunluluk olduğu günümüzde bile halen 32-bit sistemler yayınlanıyor, kullanılıyor.

Microsoft, 2014 yılı rakamlarıyla 71 milyon 32-bit Windows kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. Bu sayı şüphesiz 2016 yılında azalmıştır ,ancak dünya genelinde halen çok fazla 32-bit Windows kullanıcısı var.

Kullanmakta olduğunuz Windows’un kaç bit olduğunu öğrenmek için Başlat menüsüne sağ tıklayıp Sistem seçeneğine tıklayabilir, açılan penceredeki Sistem türü satırını okuyabilirsiniz.

sistem türü

Sistem türü satırında işletim sisteminizin yanı sıra işlemcinizin kaç bit olduğunu da öğrenebilirsiniz. 64-bit işletim sistemini çalıştırabilmek için 64-bit işlemci gerekir. Ancak bilgisayarınızı son 10 yıl içinde satın aldıysanız, işlemciniz büyük ihtimalle 64-bit olacaktır. Zira 32-bit masaüstü işlemciler bir süredir yerlerini tamamen 64-bit işlemcilere bıraktı.

Eğer işletim sisteminiz 64-bit ise, bilgisayarınızı kullanmaya gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Eğer halen 32-bit işletim sistemi kullanıyorsanız, 64-bit Windows’a terfi etmek için bazı önemli sebepleriniz var.

64-bit Windows’u 32-bit’e kıyasla üstün kılan en önemli özellik, 64-bit sistemlerin çok daha fazla bellek adresleyebilmesi. Hatta 32-bit Windows bellek adresleme konusunda o kadar geri ki, bugünlerde satın alacağınız ortalama bir bilgisayarın bellek potansiyelinin yarısını dahi kullanamayabilir.

32-bit Windows, maksimum 3.25 GB bellek adresleyebiliyor. Eğer 4 GB RAM’e sahipseniz, sistem geri kalan 750 MB’lık belleği kullanamaz. Eğer sisteminizde 8 GB ve üstü boyutta bir RAM varsa durum daha vahim. Zira 32-bit Windows kullanmak sahip olduğunuz belleğin yarısından fazlasının boşta durması anlamına geliyor.

Ekran kartı paylaşımlı olan sistemlerde 32-bit işletim sistemi kullanabilmek ise neredeyse imkansız. 1 GB paylaşımlı ekran kartına sahip bir 32-bit sistemde Windows, bu 1 GB alanı da sistem belleği kabul eder. Bu durumda RAM’in sadece 2.25 GB’ı kullanılabilir. Bu miktar ise Windows 10 gibi modern işletim sistemleri için oldukça az.

Physical Address Extension (PAE) adlı bir yöntem ile 32-bit Windows’un 64 GB’a kadar bellek adresleyebilmesini sağlamak mümkün. Ancak bu yöntem sadece Windows Server sürümlerinde çalışıyor.

Ayrıca güvenlik de 64-bit işletim sistemlerinin en büyük avantajlarından biri. Bunun yanı sıra modern oyunlar ve yazılımların çoğu, 32-bit işletim sistemlerine desteği yavaş yavaş kesiyor.

Sonuç olarak bilgisayar ve bilgisayar teknolojileri alanlarında güncel kalmak isteyen kullanıcılar için 64-bit bir zorunluluk. Eğer sisteminiz 64-bit Windows desteklemeyecek kadar eskiyse, elbette 32-bit Windows mecburidir. Microsoft’un halen 32-bit’e destek sunmasının en önemli sebeplerinden biri de bu. Ancak zaman geçtikçe 32-bit işletim sistemlerinin kullanım alanı daralıyor ve yazılım teknolojileri geliştikçe azalarak kaybolmaya devam edecektir.

Facebook Twitter WhatsApp LinkedIn Gmail Google+ PocketTechnopat YouTube kanalına abone olmak için tıklayın…

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

Elements of the Writing
Creating documents on the net is an effective way to generate earnings. On the other hand a substantial proportion of...
Psychology Matters to get a Research-Paper
Article writing is just not ever a simple career. It is an innovative activity. Writing documents are a really vital...
The Battle Over CollegeAdmissionEssay and How to Win It
The Battle Over CollegeAdmissionEssay and How to Win It The Battle Over College Admission Essay and How to Win It...
Welcome world
It’s my first article
Why No One Is Discussing WriteanEssay and What You Need to Do Right Now About It
Why No One Is Discussing WriteanEssay and What You Need to Do Right Now About It Up in Arms About...
Why Almost Everything You’ve Learned About WhatIsTermPaper Is Wrong and What You Should Know
Why Almost Everything You’ve Learned About WhatIsTermPaper Is Wrong and What You Should Know Overwhelmingly, again and again, scientific studies...
How to Create the Launch of an Essay
The straightforward view here is to write an essay that’s significant. It is best to really go through sites which...
Argumentative Research Topics
Read on to learn why you mustn’t ever pay money for an essay online. Or they may possibly be streamed...
Greetings
This is my first post
How exactly to Produce and Produce a Conversation That’ll Allow You To Get Consumers
The group who’s responsible for all the creating alternatives are able to help you locate an incredible equilibrium and management...
Albert Schweitzer’s Life
This can obviously be an issue particularly if on-line specialist article writers won’t be hired for the occupation. Yet another...
Equally, one must be ready for an appointment.
Intimidation includes behaviors which can be centered on producing another person feel insufficient, or concentrate on shaming somebody else. Bullying...
How-to Publish and Offer a Speech That’ll Allow You To Get Clients
Then restrain the utilization of”I” in the start of the majority of sentences because it’s already apparent that the essay...
How to Get Into Stanford
During your teaching you’ll need to write many essays, and whilst the subjects as well as the times can vary,...
How to Boost Your Technical Writing Skills
Fortunately, you have come to the ideal place to find the best treatment for each one of these academic writing...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Bal - Koz Web Tasarım